Nepoznáte je! Jak by vypadali Milda se Šopinou, kdyby jim bylo sedmdesát?

Aktualizováno 22.08.2019


Velkým hitem současnosti je aplikace Faceapp a je téměř nezbytnou součástí každého mobilu především u mladších generací. Umožňuje svým uživatelům upravovat jejich portréty, k tomu používá nejrůznější filtry. Je možné si vyzkoušet, jak bychom vypadali s jinou barvou vlasů nebo silně nalíčení. Zřejmě nejznámější funkcí je, že ukazuje podobu lidí ve stáří. V posledních týdnech se ale začaly objevovat spekulace, že tato aplikace může zneužívat data svých uživatelů.

Majitel digitální agentury a specialista na Facebook David Šolc se snažil ve Snídani s Novou tento problém blíže vysvětlit divákům.
„Data se odesílají na takzvané Cloudy mimo aplikaci, tam se fotografie upraví a vy vidíte upravenou fotku v telefonu. Co může být trošičku problém, je to, že se na tom podílí ruští vývojáři, ale data jsou zpracovávána v Americe.“

Úplně stejné riziko hrozí i u jiných aplikací, nad kterými se běžný uživatel moc nepozastaví, ani příliš neřeší licenční podmínky. Ničemu nepomůže ani smazání aplikace ze zařízení. Jakmile jsme totiž jednou dali souhlas se zpracováním našich dat, už ho nejde vzít zpět. Soukromá data se potom mohou klidně používat dál, například pro marketingové nebo jiné účely společnosti. Jedinou možnou ochranou proti úniku dat je podle Šolce nepoužívat takové aplikace vůbec, pravidelně je aktualizovat nebo se nepřihlašovat na veřejně dostupné sítě.

Jste zvědaví, jak budou vypadat naši moderátoři Shopaholic Nicol a Milan Peroutka v pokročilejším věku? Podívejte se na video.
 

TV Nova